SMBJ200CA
- Mfr.Part #
- SMBJ200CA
- Manufacturer
- SMC Diode Solutions
- Package/Case
- Datasheet
SMBJ200CA
- Description
- TVS DIODE 200VWM 324VC SMB
- Stock
- 679
- Quality
- Manufacturer :
- SMC Diode Solutions
- Product Category :
- TVS - Diodes
- Applications :
- General Purpose
- Bidirectional Channels :
- 1
- Capacitance @ Frequency :
- Current - Peak Pulse (10/1000µs) :
- 1.9A
- Mounting Type :
- Surface Mount
- Operating Temperature :
- -55°C ~ 150°C (TJ)
- Package / Case :
- DO-214AA, SMB
- Power - Peak Pulse :
- 600W
- Power Line Protection :
- No
- Product Status :
- Obsolete
- Supplier Device Package :
- SMB (DO-214AA)
- Type :
- Zener
- Unidirectional Channels :
- Voltage - Breakdown (Min) :
- 224V
- Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
- 324V
- Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
- 200V